Nowa ustawa winiarska weszła w życie

Dnia 25 czerwca weszła w życie Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz.U. 2011 nr 120 poz. 690). Krajowa Rada Winiarstwa i Miodosytnictwa brała czynny udział w konsultacjach społecznych z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ustawa wprowadza znaczące zmiany w nazewnictwie fermentowanych wyrobów winiarskich, tak aby zapewnić konsumentom lepszą informację o poszczególnych napojach. Został spełniony postulat winiarzy zainteresowanych produkcją win markowych. Ustawa bowiem wyodrębnia je i określa czym takie wina powinny różnić się od tańszych wyrobów produkowanych na szeroką skale. Jest to pierwszy krok w kierunku wsparcia produkcji wysokogatunkowych win owocowych, co leży zarówno w interesie winiarni, jak i konsumentów. Podobnie zdefiniowano ważną grupę asortymentową jaką stanowią nalewki winiarskie. Nowa nazwa – „napoje winne” ma natomiast zastąpić źle kojarzące się „napoje winopodobne i winopochodne”. Wreszcie wyodrębnione zostały takie grupy asortymentowe jak cydry i perry.

Nowe przepisy ułatwią rolnikom produkcję win, a także mają przyczynić się do rozwoju małych winnic w Polsce. Zgodnie z nowymi regulacjami prawymi polscy rolnicy będą mogli sprzedawać własne wina gronowe bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej, jeżeli ich produkcja i sprzedaż nie przekroczy 10 tys. litrów rocznie. Ponadto ustawa upraszcza wymagania przy wpisie do rejestru przedsiębiorców zajmujących się produkcją lub rozlewem wyrobów winiarskich.

 

Po wejściu ustawy w życie rozpoczął się czas tworzenia aktów wykonawczych. KRWiM aktywnie uczestniczy w tym procesie występując zarówno w interesie w swoich członków, jak i dbając o zadowolenie i bezpieczeństwo konsumentów.

 

Link do treści ustawy znajduje się w zakładce Akty prawne dostępnej po zalogowaniu jedynie dla członków KRWiM.