„Prawdy i Mity o Winie” – relacja z konferencji prasowej

 Pod takim tytułem 10 czerwca 2014 r. w restauracji Żurawina w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Polskiej Rady Winiarstwa. Przy lampce wina i szklaneczce schłodzonego cydru zgromadzeni goście wszystkimi zmysłami odkrywali ukryte w winie tajemnice. Przewodnikami w niezwykłej podróży po winiarskim świecie byli prelegenci: prezes firmy Ambra S.A Robert Ogór, członek zarządu, dyrektor ds. produkcji i inwestycji Anna Kalinowska z firm Henkell&Co VINPOL Polska Sp. z o.o. oraz sommelier Jerzy Kruk.

0K2A7580

Wydarzenie zgromadziło wielu szacownych gości. Obok reprezentantów największych firm winiarskich w Polsce, takich jak: Ambra, TiM, Jantoń, Henkell&Co VINPOL, Castel Freres, Bartex, Warwin czy Bacardi – Martini, licznych dziennikarzy, swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych – minister Stanisław Kowalczyk i dyrektor Dorota Krzyżanowska oraz reprezentanci Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Spotkanie poprowadził dziennikarz Paweł Pochwała, który z niezwykłym humorem i charyzmą prezentował audytorium kolejne winiarskie mity. Wydarzenie było okazją do zapoznania się z najnowszymi danymi z rynku wina, ale również szansą na udział w niezwykłym sommelierskim show.

0K2A7775

Czy wino im starsze tym lepsze?

Takie pytanie zadano w sondzie ulicznej zrealizowanej na zlecenie Polskiej Rady Winiarstwa. Przechodniów spytano również m.in. o to czy wino z siarczynami jest szkodliwe? Czy korek jest lepszy niż zakrętka, a wino różowe to mieszanka białego z czerwonym? Zabawne odpowiedzi padające ze strony respondentów niejednokrotnie wywołały uśmiech na twarzach zgromadzonych gości. Sonda była doskonałym wprowadzeniem do tematu konferencji, dobitnie pokazując jak silne i jednocześnie nieprawdziwe są niektóre przekonania dotyczące wina. Prelegenci, prezes Robert Ogór (Ambra S.A.) oraz dyrektor ds. produkcji i inwestycji Anna Kalinowska ( Henkell&Co VINPOL Polska Sp. z o.o.) stanęli przed wyzwaniem ukazania prawdziwego oblicza wina i weryfikacji najpowszechniejszych winiarskich mitów. Dzięki ich wystąpieniom goście dowiedzieli się m.in. o zaletach win owocowych, rosnącym spożyciu wina w Polsce w stosunku do wódki i piwa oraz najwyższych normach jakościowych jakim podlegają polskie firmy winiarskie.

Złoty medal PRW – wybór konsumentów

Konferencja była również okazją do wręczenia nagród w konkursie organizowanym przez Polską Radę Winiarstwa. – Konkurs Złoty Medal PRW organizujemy, corocznie od 1991 r. w ramach promocji kultury picia wina. Od dwóch lat wychodzimy z nim bezpośrednio do konsumentów. To oni, a nie jak to było wcześniej eksperci, decydują o tym, który produkt zostanie nagrodzony. – mówi Elżbieta Pawłowska Dyrektor Biura Polskiej Rady Winiarstwa.

Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Celebruj winem najważniejsze okazje w roku”.Naszym celem było pokazanie, że wyroby winiarskie świetnie pasują do różnych, mniej i bardziej uroczystych wydarzeń w naszym życiu mówi Elżbieta Pawłowska.

Konsumenci w drodze głosowania internetowego wyłonili produkty, które najchętniej wybraliby do spożycia przy danej okazji. W ten sposób laureatami zostali:

Cydr Lubelski (Ambra S.A) w kategorii Letnie Garden Party1

Celebro Argentina (Jantoń S.A. Sp.K.) w kategorii Food&Wine2

Zbójeckie Grzane Korzenne (Jantoń S.A. Sp.K.) w kategorii Długie Zimowe Wieczory3

Martini Royal Bianco (Bacardi – Martini Polska Sp. z o.o.) w kategorii Świętujemy!

Nagrody firmą, których produkty zostały wyróżnione w konkursie wręczył przewodniczący Polskiej Rady Winiarstwa Edmund Kośnik.

0K2A7609

To wino pochodzi z….

Europy, a może z Nowego Świata? Przed taką zagadką stanęli uczestnicy konferencji biorący udział w mini turnieju winiarskim przeprowadzonym przez sommeliera Jerzego Kruka. Była to jedna z głównych atrakcji, którą przewidziano po części oficjalnej konferencji. Oprócz konkursu zgromadzeni goście uczestniczyli również w degustacji nagrodzonych Złotym Medalem PRW trunków oraz mieli okazję spróbować innych produktów należących do firm zrzeszonych w Polskiej Radzie Winiarstwa, w tym kilku nowości. Na pierwszym planie widoczne były przede wszystkim cydry ( Cydr Lubelski, Cydr Dobroński, Warka Cider, Desire Cydr, Cider Smiler). Debiut na konferencji miał Cydr Polski Rumiany firmy TiM. – Nasz nowy cydr, Cydr Rumiany to wspaniały aromat i niezwykła barwa tworzące wyszukaną kompozycję smaku i koloru, idealną nie tylko na letnie dni. Cydr Rumiany swój unikatowy charakter zawdzięcza szczególnym odmianom jabłek Gala i owocom Jabłoni Purpurowej (Malus Purpurea – rajskie jabłuszko) – przekonuje Ewa Pustoszkin Brand&PR Manager firmy TiM.