Witam serdecznie, proszę o informację dotyczącą produktu Kadarka. W Polsce jest wiele producentów i importerów produktu Kadarka. W Wikipedi wyczytałem, że Kadarka to „Bednarz” z języka bułgarskiego. Czy to prawda? Czy produkt o nazwie Kadarka może być produkowany z wina gronowego z określonego szczepu? Czy produkt o nazwie Kadarka może być produkowany z wina owocowego o określonym składzie? Czy Kadarka to szczep winogron? Czy istnieją przepisy prawne polskie lub unijne informujące o spisie oficjalnych szczepów, dopuszczonych do produkcji win? Jeśli tak to gdzie znajdę taki dokument? Dziękuję za szczegółowe informację. Pozdrawiam Ireneusz Paśniczek

Wino  Kadarka powstaje w wyniku fermentacji winogron szczepu o tej samej nazwie. Jest to najpopularniejsza odmiana na Węgrzech, uprawiana na całym Półwyspie Bałkańskim.  Nazwa pochodzi od węgierskiego słowa kádár, co oznacza po polski ”bednarz”.  Aby na etykiecie można było wymienić nazwę szczepu, do produkcji wina musi być użyte minimum 75% winogron tej właśnie odmiany. Na dzień dzisiejszy nie istnieją aktualnie obowiązujące przepisy krajowe ani europejskie, w których wymienione są szczepy winogron.

Zgodnie z powyższym nie jest zgodne z prawem nazwanie „Kadarka” wina owocowego, albo wyrobu wyprodukowanego na bazie wina. Niestety na rynku pojawił się w ostatnim czasie produkt mylnie oznakowany. Polska Rada Winiarstwa poinformowała o tym fakcie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Z informacji zwrotnej wynika, że nieuczciwy producent został ukarany, a wyrób usunięty z rynku.